Cesta za bronzem

Čeští hokejisté sice neobhájili na letošním MS na Slovensku titul, i tak ale předvedli nádherný hokej a stlmelili český národ. Z devíti bitev prohráli jednu a vybojovali neskutečně cenný bronz.

Základní skupina - Skupina D (Bratislava)

ČESKO

LOTYŠSKO

4   :   2

30.4.2011

Dvakrát jsme prohrávali a dvakrát jsme se z toho vyhrabali. Z toho se určitě odrazíme." Tomáš Rolinek

Soupeř byl udolán v zápase náročném do poslední minuty. Až když se ve třetí třetině trefil přesně do horního růžku lotyšské branky Martin Havlát, bylo rozhodnuto. Dokonal obrat v utkání, ve kterém se soupeř dvakrtá dostal do vedení, ale obhájci titulu dokázali manko dorovnat góly z téměř nulových úhlů.

Branky: 18. Rolinek ( Voráček, Škoula), 33. Eliáš ( Havlát, M. Michálek), 42. Havlát (Eliáš), 59. Červenka

ČESKO

DÁNSKO

6   :   0

2.5.2011

„To jsem dlouho nezažil. Padlo tam skoro všechno, skoro každá rána. Dánové neměli šanci." Milan Michálek

Tříminutovka snů posunula národní tým do osmifinále. S nebezpečným Dány ve druhé třetině drtivě zametl - kanonáda v rozmezí 184 sekund přinesla hned čtyři góly. Ondřej Pavelec poprvé v reprezentační kariéře udržel čisté konto. Soupeř se nedokázala prosadit, ani když hrál 103 sekund přesilovou hru pět proti třem.

Branky: 3. Frolík (Hubáček, Z.Michálek), 32. M.Michálek (Židlický), 34. M.Michálek (Havlát, Eliáš), 35. Frolík (Čáslava, Novotný), 35. Plekanec (Červenka), 57. Průcha (Frolík)

ČESKO

FINSKO

2   :   1

4.5.2011

Finové měli výborné přesilovky. Párktát to kolem mě lítalo zleva doprava, kolikrát jsem ani nevěděl, kde puk je. Spousta střel, ale zvládli jsme to." Ondřej Pavelec

Hokejisté se díky fantastickému výkonu brankáře Ondřeje Pavelce a gólům Milana Michálka a Jaromíra Jágra vypořádali s prvním skutečně ostrým soupeřem turnaje. Finové snížili, až když bylo pozdě - 19 vteřin před koncem zápasu. Pro Česko tento zápas znamenal postup do osmifinále z prvního místa s plným ziskem bodů. Pro Finsko jediná porážka na MS.

Branky: 25. M.Michálek (Židlický, Rachůnek), 43. Jágr (Červenka, Krajíček)

Osmifinálová skupina E (Bratislava)

ČESKO

SLOVENSKO

3   :   2

6.5.2011

„Hráli jsme fakt dobře. Hrajeme jako Barcelona, akorát nám první dvě třetiny chyběl Messi." Jaromír Jágr

Ostře sledovaná federální bitva a postup do čtvrtfinále. Po dvou porážkách neklidní Slováci nastoupili s výrazně pozměněnou sestavou, přehrát českou obranu se jim ale nedařilo. Naopak, Češi měli jasně navrch. Zápas zdramatizovala jen trefa Surového dvě a půl minuty před koncem zápasu.

Branky: 18. Židlický (Eliáš, Marek), 42. Havlát (Eliáš), 45. Eliáš (Havlát)

ČESKO

RUSKO

3   :   2

8.5.2011

„Je smutné, že před mistrovstvím máme seminář, kde nám ukazují zákroky na hlavu a tvrdí, že se budou pískat. A pak se děje tohle (řádění Jevgenije Arťuchina, které odnesl Milan Michálek a Karel Rachůnek). Asi si budeme muset vzít do týmu bitkaře, jako mají kluby v NHL." Alois Hadamczik

Jízda obhájců titulu stále trvá bez porážky. Soupeři, který často ztrácel nervy, nepomohl ani hvězdný Alexandr Ovečkin. Rusové po 1. třetině prohrávali 0:2. Probrali je až hrubé ataky Arťuchina. Výhru potvrdilo trestné střílení Plekance za Nikulinovo hození hole.

Branky: 15. Voráček (Rolinek, Škoula), 16. Jágr (Plekanec), 44. Plekanec z trestného střílení

ČESKO

NĚMECKO

5   :   2

9.5.2011

„Jsem moc rád, že kluci dali hodně gólů a pomohli mi. A myslím, že i já, přes ty dva inkasované góly, jsem v celkovém součtu pomohl jim." Jakub Štěpánek

Zápas už nic neřešil, český tým mohl klidně chvílemi ubrat tempo, přesto jasně dominoval. Ačkoli trenér šetřil Pavelce a nenastoupili ani bratři Michálkové, soupeře smetl. Zápas však nedohráli Průcha a Havlát. Tato skutečnost rmoutila více než inkasovaný gól v závěru utkání.

Branky: 1. Plekanec (Jágr), 11. Frolík (Novotný, Hubáček), 23. Rachůnek (Jágr, Červenka), 36. Plekanec (Jágr, Červenka), 37. Eliáš (Průcha, Havlát)

Čtvrtfinále (Bratislava)

ČESKO

USA

4   :   0

11.5.2011

„Jágrův hattrick přišel docela pozdě, ale pro mě jako pro trenéra včas." Alois Hadamczik.

Klíčový zápas a Jaromír Jágr opět ukázal svou velikost. To, jak s Američany zatočil, vejde do historie. Skóre otevřel po brejku, na 2:0 zvýšil v přesilovce pěti proti třem a hattrick, první za 121 zápasů v reprezentaci, završil v závěru po svižné kombinaci s Plekancem. V první třetině Američané na český výběr tlačili, trefili tyč a jen neskutečné Pavelcovy zákroky zabránily nepříjemnostem.

Branky: 19. Jágr (Červenka), 25. Jágr (Plekanec, Rachůnek), 51. Plekanec (Frolík, Židlický), 57. Jágr (Plekanec)

Semifinále (Bratislava)

ČESKO

ŠVÉDSKO

2   :   5

13.5.2011

„Dá se říct, že Švédové jsou mým prokletím." Pod vedením Aloise Hadamczika prohrál český tým se Švédy na velkých akcích už počtvrté (semifinále ZOH 2006, finále MS 2006, čtvrtfinále MS 2008, semifinále MS 2011).

Pátek třináctého a sen o obhajobě titulu se rozplynul. V semifinále sice netrpěliví Češi vedli po gólu Patrika Eliáše, ale seveřané rychle otočili. Vedení je nakoplo, před Ondřejem Pavelcem si vytvářeli jednu šanci za druhou. Obránce Rachůnek místo překonaného Pavelce překryl puk rukavicí - a bylo z toho trestné střílení. Eriksson neproměnil, v 53. minutě ještě vytvořil jistou naději na výhru Eliáš ale Švédové podnikali další průniky naší obranou a přidali další branky.

Branky: 21. Eliáš (M.Michálek, Židlický), 53. Eliáš (Voráček)

O 3. místo (Bratislava)

ČESKO

RUSKO

7   :   4

15.5.2011

„Uvidíme, co na to řekne pan Holík. To se ani jemu nepovedlo." Jaromír Jágr komentující třetí výhru nad Ruskem v řadě (včetně Českých her).

Divoké skóre, vysoké tempo a co chvíli potyčka, to rozhodně nebyl souboj zklamaných, které bronz nezajímá. Národní tým se vzpamatoval z porážky se Švédskem a Rusy podruhé překonal. Klíčem k výhře byla první třetina. V té měla sborná navrch a mohla odskočit do vedení více než o jeden gól. Útočně naladění Češi pak třemi góly otočili vývoj zápasu, v němž soupeř celé tři minuty zkusil hrát bez brankáře. Došlo i na zlého Rusa Arťuchina, na kterého si Karel Rachůnek počkal a vrazil do něj tak tvrdě, až se ozvala ohromná rána a vysypalo se tvrzené sklo nad mantinelem. Roman Červenka přidal druhý hattrick národního týmu na MS.

Branky: 4. Červenka, 11. Průcha (Rolinek, Marek), 23. Průcha, 32. Červenka (Průcha), 36. Červenka (Plekanec), 47. Marek (Rolinek, Voráček), 59. Plekanec (Jágr, Červenka)

zdroj: Deník Sport